Turvalisuse tagamine riigis algab koostööst ja tahtest teha koostööd
Lauri on teeninud kaitseväes alates 1990-ndate algusest ning õpetanud ja juhtinud inimesi alates ajateenijatest kuni profisõduriteni. Viimased 2 ja pool aastat on Lauri teeninud Kaitseministeeriumis ning tegelenud muu hulgas ka tihedalt Eesti riigi sisejulgeoleku küsimustega. Eelkõige küsimustega, kuidas teha kõige paremini koostööd, selleks et parandada julgeolekut riigis.
See on küll pikk definitsioon, kuid kui sinna süveneda, siis selle põhisõnumiks on ühiskonna seisund, mis saavutatakse erinevate ühiskonna gruppide heas koostöös. Märksõna on siin laiapõhjaline koostöö, mida tahaksin natuke allpool avada.
Seega laste kasvatamise vastutus ei lasu kellelgi teisel peale vanemate. Oma kiiva kiskunud võsukeste pärast ei maksa viriseda kehva valitsuse, lasteaia, kooli või mõne muu kõrvalise institutsiooni tegevuse üle, vaid omale peeglisse vaadata ja küsida: „Kas ma olen leidnud lapse jaoks piisavalt aega, kas ma olen tema tegemiste vastu huvi tundnud, mida ma saaks teha paremini, et suunata last õigele teele?” Nii, et siit ka üleskutse lapsevanematele, kui me tahame turvalist ja ohtude vaba ühiskonda (ideaalis), siis alustagem iseenda käitumise revideerimisest, et anda lastele eeskuju ning oma eestvedamisel tekitada neis soov olla hea Eesti kodanik, kes hoolib teistest inimestest (olgu siis liikluses, tänaval, kodus ja selle ümbruses ...jne). Ainult vanemate ja laste positiivsest koostööst algab turvalisuse loomine ühiskonnas. Pahatihti on eestlastel kombeks, et koostööd hakkame tegema vaid rasketele hetkedel. Seejuures headel aegadel käitume nii nagu oleks õndsus ja rahu igavene seisund. Maailm on aga muutlik ning rahulik aeg võib asenduda hetkega suure kriisiga ning selleks peame olema valmis. Valmistumine kriisiks toimub rahulikul ajal ning kriisiks valmistumisel on sama oluline teha head koostööd kui kriisi puhkemisel. Hea koostöö sünnib inimeste vahel. Ükski seadus, määrus, lepe ei hakka tööle iseenesest, vaid selle taga on inimeste hea tahe teha koostööd. Olgu siis ametnike, poliitikute või lihtsalt kodanike vahel. Tähtis on hoopis see, et igaüks peaks oma valdkonnas pingutama ja mõtlema selle üle, kuidas muuta meie ühiskond paremaks ja turvalisemaks. Maailma parandamine algab iseendast ja oma käitumise muutmisest.
Ühesõnaga koostöö eeldab usaldust ja head tahet teha koostööd. Seega on väga oluline, et erinevad organisatsioonid ja inimesed õpiks teineteist usaldama, looks omavahelised head suhted ning teeks konstruktiivset koostööd, mis on vaba omavahelistest kemplemistest, vedades ühist vankrit nimega riigi turvalisus..
Allikas: Teeme Ära Mõttetalgud |
||
|
|
|