Kasutajatugi:
Skype: kannatanuabi
Keskkonnaga liitumiseks
registreeruge kasutajaks!

Uudised

23. november 2014

Politoloog: Venemaa rakendab Eesti ja Läti peal Gruusia ja Ukraina sõdadele eelnenud meetmeid

Allikas: ERR / Andrei Piontkovski, politoloog
Venemaa võib alustada sõda ka Eesti ja Läti vastu, ütles "Aktuaalsele kaamerale" Vene politoloog, president Vladimir Putini kriitik Andrei Piontkovski.


Tallinnas, rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse korraldatud diskussioonil "Hübriidsõda ja info-operatsioonid" osalenud Piontkovski sõnul rakendab Venemaa Eesti ja Läti peal samasuguseid meetmeid, mis eelnesid sõdadele Gruusias ja Ukrainas. NATO sekkumise aga hoiab Venemaa ära tuumarelvaga ähvardamise abil.
 
"Iga päev või peaaegu iga päev tungivad Vene lennukid mõlema riigi õhuruumi. Vene propaganda ja isegi ametlikud välisministeeriumi avaldused räägivad vene elanikkonna tagakiusamisest. Need on hübriidsõja elemendid," ütles Piontkovski "Aktuaalsele kaamerale".
 
Suure sõja vallapäästmine Lääne vastu on küll siiski vähetõenäoline, kui katsed Nõukogude Liitu endises suuruses taastada. Ka Soome ja Poola ei peaks end mitte liiga turvaliselt tundma, sest ka idee Venemaa taastamisest mitte endise Nõukogude Liidu, vaid koguni keisririigi piirides, pole Putini jaoks lihtsalt sõnakõlks.
 
"Tema majandus on väga alla käinud ja väga halvas korras. Tal on üsna arvestatav tavaarmee ent NATO ühendatud väeüksused on palju tugevamad, kui Vene armee. Sellest hoolimata ketrab tema propaganda meile ööpäevaringselt, et see pole sõda Ukrainaga, see on sõda USA-ga," kirjeldas Piontkovski saates "Välisilm".
 
Piontkovski tuletas meelde, et Venemaa juba rakendab Balti riikide vastu samasuguseid propaganda- ja psühholoogilise sõja võtteid, mis eelnesid sissetungidele Gruusias ja Ukrainas.

Võimsaim tuumajõud
 
Suur erinevus on, et Eesti ja Läti on NATO liikmed ja NATO harta 5. artikli järgi on organisatsiooni kõik teised liikmesriigid kohustatud neid kaitsma, kuid need on Piontkovski sõnul Putini katsed NATO tugevust testida. "Ta teab, et on konventsionaalse sõja tasemel nõrk, kuid pea iga päev kiusab ta Lääneriike ja pressib neilt välja tuumasõjavõimalusega ähvardades. Ta tuletab meelde, et Venemaa on võimsaim tuumajõud."
 
Riigiduuma tuntud asespiiker Žirinovski on korduvalt ähvardanud mõlema riigi annihileerimisega. Venemaa on praeguseks muutnud oma ametlikku sõjalist doktriini. Uue sõnastuse kohaselt on Vene armeel õigus kasutada tuumarelva isegi kohalikus konfliktis.
 
"Ma arvan, et Putini idee on Läänt ahistada, et olgu peale,kui te tulete kaitsma neid riike, NATO uusi liikmeid, siis mina ründan tuumarelvaga mõnda Euroopa linna," kirjeldas Piontkovski. Venemaa arvestuse kohaselt lööb Lääs selle peale vedelaks ja tõmbab tagasi ning ta saavutab oma poliitilised eesmärgid mõlemas Balti riigis või mõnes teises riigis. "Ta ei mängi malet, ta mängib pokkerit. Ta tõstab panuseid kogu aeg."
 
Populaarsus saab saatuslikuks
 
Piontkovski selgitas, et Putin kasutab oma siiraid kaasajooksikuid armutult ära ning heidab need üle parda, kui nad talle mingil põhjusel enam ei sobi või tunduvad aegunuina. Üks näide sellisest käitumisest on sõjakurjategija ja marurahvuslane Igor Strelkov-Girkin, Vene sõjaväeluure agent, hübriidsõja pooldaja ja operatsioonide läbiviija, kelle Kreml tänavu suve lõpus aga ootamatult hülgas ning kes praegu kibestunult süüdistab Venemaa valitsejaid Vene idee reetmises.
 
Piontkovski jutu järgi on Putinil mõningaid sarnasusi Staliniga, näiteks ei salli ta inimesi, kes on liiga populaarsed või temast populaarsemad.
 
Piontkovski kirjeldas, kuidas Putin kõrvaldas hiljem Strelkov-Girkini, võib-olla sellepärast, et marurahvuslaste laagrites hakkas Strelkov-Girkin muutuma Putinist populaarsemaks. "See oligi tema viga, et ühes arvamusküsitluses suutis ta Putinist mainekam olla. Kuid igal juhul ilmutas ta truudust Putinile."
 
Putin teab, kuidas kasutada ära erinevaid inimesi, kuidas kasutada ära marurahvuslast Girkinit, kuidas kasutada ära nõndanimetatud liberaale, nagu Tšubaisi, et näidata Läänele oma mõistlikkust.
 
"Kuid tema eesmärk jääb samaks, nagu tänasel konverentsil juba ütlesin, püsida võimul igavesti. Tema plaan on mängida Venemaa avalikkuses rahvusluse kaardile, sest muid kaarte tal ei ole."
 
Hübriidsõja oht siiski ülehinnatud
 
Londoni King's College'i sõjateaduste lektor, doktor David Betz on Piontkovskile kõige olulisemas risti vastupidisel seisukohal. Tema meelest on hübriidsõja oht Lääneriikidele tugevasti üle hinnatud.
 
"Ma ei arva, et see oleks Lääneriikidele kuigi ohtlik. Mõistlikult valitsetud ja mõistlikult kaitstud riigid saavad hübriidsõjaga hakkama ilma hirmsate raskusteta," ütles Betz.

Autor: Tarmo Maiberg / Toimetaja: Marju Himma / 24.11.2014

Allikas:

Kommentaari lisamine

Kommenteerida saavad ainult registreeritud ja sisse loginud kasutajad.

Kommentaarid

Telli e-konsultatsioon
Telli dokument
Hakka eksperdiks