22. mai 2012 |
Valmisolek pettusteks on märkimisväärselt kasvanud |
Ernst & Youngi ülemaailmsest pettuste uuringust (2012 Global Fraud Survey, Growing Beyond: a place for integrity) selgub, et 39% vastanute arvates on korruptsioon ja pettused saanud tavapäraseks ning tervelt 15% maailma ja 4% Baltikumi ettevõtete tippjuhtidest on kasumi suurendamise eemärgil valmis pakkuma altkäemaksu.
„Rahanduslik ebastabiilsus ning ettevõtetele seatud eesmärkide saavutamine on muutnud pettused ja korruptsiooni kahjuks igapäevasteks nähtusteks,“ ütles Ernst & Young Baltic ASi juhatuse liige Ivar Kiigemägi. „Meie küsitlusest selgub, et samal ajal kui paljud ettevõtted otsivad uusi võimalusi rahvusvaheliseks laienemiseks, alahindavad nad selgelt korruptsiooniriski – nii on küsitluses osalenud 400 finantsjuhist üle maailma tervelt 4% altid erineval moel võltsima ettevõtte finantsnäitajaid.“
Kiigemäe sõnul võib see protsent tunduda küll väike, kuid sõltuvalt ettevõtte suurusest võib see kujutada suurt ohtu nii ettevõttele endale kui ka tervele tegutsemisriigi majandusele, kuna uuringute kohaselt läheb ca 5% ettevõtte käibest pettuste tõttu kaduma.
„Pettus ja korruptsioon on tõusvas trendis ka Baltikumis,“ märkis Ivar Kiigemägi. „4% Baltikumi ettevõtete juhtidest on valmis äritegevuse päästmiseks ja elavdamiseks pakkuma altkäemaksu. 28% on valmis kasu saamiseks tegema mitte-rahalisi kingitusi, mis on 8% enam kui 2011. aastal"
Ernst & Youngi sertifitseeritud pettusteuurija Marilin Pikaro sõnul leidsid peaaegu pooled küsitlusele vastanutest, et ettevõtte juhtkond toetab ärieetika järgimist, kuid rikkumiste ilmnemisel töötajaid ei karistata. „Samale tulemusele jõudis ka ACFE (Association of Certified Fraud Examiners) oma värskes rahvusvahelise pettuseriskide uuringus, mille kohaselt on kõigest 45% vastanuist pettuseriskide maandamiseks meetmeid kasutusele võtnud,“ ütles Marilin Pikaro. „Baltikumis on olukord veelgi kriitilisem, sest vastavaid meetmeid peab vajalikuks kõigest 8% küsitletuist.“
Lõplik vastutus langeb ettevõtte juhatusele, kuid Pikaro sõnul leidsid Ernst & Youngi uuringus osalenud tippjuhid, et juhatuse sõnum on vastuoluline – 52% neist tõdes, et juhatus peaks mõistma rohkem võimaliku korruptsiooniriski olemust ja rakendama senisest enam pettust ennetavaid tegevusi, kuid reaalsete muudatusteni riskide maandamiseks ja teadlikkuse tõstmiseni veel jõutud ei ole.
Pikaro sõnul pööratakse Ernst & Youngi uuringus tähelepanu kolmandate osapoolte tingitud pettuste- ja korruptsiooniriskide tuvastamata jätmisele lepingupartnerite (tarnijad, edasimüüjad jt) puhul. „Maailmas enamlevinud kontrollimehhanismideks on taustakontroll (56%), heakskiidetud tarnijate andmebaasi pidamine (59%) ja ettevõtete osaluse/juhtfiguuride taustaanalüüs (50%). Baltikumi ettevõtetest rakendab vastavaid kontrolle vaid napp kolmandik,“ märkis Marilin Pikaro. „Euroopas laialt, aga Eestis vähem levinud mehhanismideks on ka teise osapoole auditeerimisõiguse võimaluses kokkuleppimine ning IT põhiste automaatsete tasuta kontrollivõimaluste kasutamine.“
Allikas:
Ernst & Young Baltic AS on Baltimaade juhtiv konsultatsiooni- ja audiitorbüroo. Ernst & Youngi Eesti esinduses töötab ca 100 inimest. Rahvusvaheliselt on Ernst & Young 152 000 töötajaga 140 riigis suuruselt teine ja kõige kiiremini kasvav majanduskonsultatsioone pakkuv ettevõte maailmas. |
Lisainformatsioon autoritelt:
Ivar Kiigemägi, Ernst & Young Baltic AS, partner
Tel: +372 6114 662; e-mail: Ivar.Kiigemägi@ee.ey.com
Marilin Pikaro, Ernst & Young Baltic AS, sertifitseeritud pettuste uurija
Tel: +372 6114 610; e-mail: Marilin.Pikaro@ee.ey.com