Kasutajatugi:
Skype: kannatanuabi
Keskkonnaga liitumiseks
registreeruge kasutajaks!

Uudised

12. september 2012

Eelnõu reformib advokatuuri ja kaotab reklaamipiirangu


Täna kiitis valitsus heaks justiitsministeeriumi eelnõu, millega kaotatakse vandeadvokaadi vanemabi staatus, muudetakse advokatuuri liikmeks võtmise eksami vormi ning lubatakse edaspidi advokaatidel oma tegevust reklaamida.
 

Justiitsminister Kristen Michali sõnul on Eesti Advokatuur aja jooksul märkimisväärselt kasvanud ja seetõttu vajab ka töökorraldus kaasajastamist. „1919. aastal, kui Eesti Advokatuur asutati, oli sellele liikmeid 35. 1990. aasta alguseks oli liikmeid 183 ning täna on neid juba 818. Ühiselt oleme leidnud lahendused, et Advokatuur oleks ka tulevikus hästi korraldatud ja kõrge mainega vabakutset esindav organisatsioon.
 



Esimene suurem muudatus teeb advokatuuri struktuuri selgemaks ja lihtsamaks. Täna on advokatuur kolmetasandiline ehk liikmeteks on vandeadvokaadid, vanemabid ja abid. Praktilistest kaalutlustest saab advokatuur tulevikus olema kahetasandiline, jäävad vaid vandeadvokaadid ja nende abid,“ lausus Michal.


„Teine muudatus, mis tuleb samuti organisatsiooni suurusest, on seotud advokatuuri vastuvõtmisega. Hetkel on advokaadieksamil põhirõhk suulisel osal. Selline korraldus aga ei vasta enam organisatsiooni suurusele ning edaspidi liigub põhirõhk kirjalikule osale, mis võimaldab eksamineerida korraga suuremat hulka kandidaate, kuna õigusteadmiste kontrolli on kiirem ja lihtsam läbi viia kirjaliku eksamiga,“ ütles minister.


Justiitsministri sõnul on kolmas suurem arengumuudatus seotud praegu advokaatidele kehtiva reklaamikeeluga. „Kui praegu ei tohi advokaadid oma tegevust mingil viisil reklaamida, siis eelnõuga lubatakse neil edaspidi meedias reklaamida oma tegevust. Endiselt on keelatud konkreetse lepingu sõlmimisele kutsuv reklaam ehk advokaadid ei tohi kutsuda üles endaga lepingut sõlmima, kasutades ära inimese kohta spetsiifilise info omamise eeliseid. Näiteks juhul, kui advokaat teab, et inimese lähikonnas on keegi lahkunud ning eeldatavalt vajab ta lähiajal esindamist pärimisasjades. Samuti ei tohi advokaat näiteks pöörduda inimese poole, kes on äsja töölt vallandatud ning pakkuda oma teenust töövaidluses,“ sõnas justiitsminister.


Eelnõuga muudetakse advokatuuri üldkogul osalemise korda. Seni ei olnud võimalik advokaadil volitada kolleegi ennast seal esindama. Edaspidi on ühel advokaadil võimalik üldkogul esindada kahte kolleegi. Nimelt on advokaadil eelnõu jõustumisel võimalik edaspidi volitada teist advokaati enda eest üldkogul osalema ja hääletama otsuste vastuvõtmisel. Sellise muudatuse tingis advokatuuri liikmeskonna kiire kasv ja vajadus leida võimalused sisuliste debattide pidamiseks ka üldkogudel.

 

Tutvu lähemalt eelnõuga.

Allikas:

Kommentaari lisamine

Kommenteerida saavad ainult registreeritud ja sisse loginud kasutajad.

Kommentaarid

Telli e-konsultatsioon
Telli dokument
Hakka eksperdiks