Kindel pere-eelarve aitab vältida rahalistesse raskustesse sattumist
Hoolimata majanduse mõningasest kosumisest, tähendab alanud aasta paljudele peredele endiselt keerukat rahalist olukorda, ent oma harjumusi muutes, eelarvet planeerides ja eesmärke seades on rahalist hakkamasaamist võimalik oluliselt mõjutada. Mullune keskmine hinnatõus 3,9% tõi kaasa suurenenud kulutused toidulaua katmisele, eluasemele, transpordile ja mõjutas seeläbi tuntavalt inimeste rahakotti. Lõppenud aasta viimastel kuudel oli iseäranis märgatav toidukaupade hinnatõus, kuid alanud aasta elektrihinnad kasvatavad sundkulutuste osakaalu pere-eelarves veelgi ja panevad mõtlema, kuidas säästlikumalt toimetada. Arvestades aga aasta jooksul vajaminevad summad kokku, on võimalik vältida ebavajalikke oste ja vähendada vajadust ülemäärase laenuraha kasutamiseks, säästes ise raha suuremate ja olulisemate väljaminekute jaoks.
Eelarve tegemine ei ole keeruline, selle tegemist on mõistlik varakult harjutada - nii kujuneb finantskirjaoskusest elu loomulik osa. Aasta algus on just õige aeg, et teha selgeks vähendamist vajavad kulud ning leida võimalusi ka raha ootamatuteks kulutusteks kõrvale panna. Noored tunnevad eelarve koostamise vastu suurt huvi ning on mõnel juhul ka finantskirjaoskuse poolest oma vanematele eeskujuks.
Otstarbekas oleks püüda igakuiselt 5-10% sissetulekust ootamatuteks olukordadeks või suuremateks väljaminekuteks kõrvale panna. Väiksema sissetulekuga inimeste puhul on kohti säästmiseks leida muidugi äärmiselt keeruline. Kuid täpse ülevaate saamine aitaks ehk järgmise palgapäevani toime tulla, ilma et peaks pidevalt raha pärast muret tundma. Samuti tuleks pere-eelarve teha võimalikult lihtne, tabelisse kanda tuleks tulud ja püsivad kulud. Eelarvet võib pidada paberil, kuid tänapäeval on selleks olemas ka mitmeid arvutiprogramme.
Mida võiks eelarve puhul silmas pidada? Eristamaks, kust jookseb emotsionaalse tahtmise ja tegeliku vajaduse piir, tasub eesmärgid ja tegelikud vajadused pikemalt läbi mõelda. Rohkem tuleks mõelda mitte ainult homsele päevale või käimasolevale kuule, vaid ka sellele, milline on minu konkurentsivõime ja eeldatavad saavutused tööturul mõne aasta pärast. Teabekeskuse mulluse uuringu kohaselt nägid inimesed esmase tulude suurendamise võimalusena oma kvalifikatsiooni tõstmist. Kuid võimaluseks on ka oma teadmiste, oskuste ja kogemuse kaasabil uue töökoha otsmine või oma ettevõttes paremini tasustatava töökoha leidmine. Ka isiklik ettevõtlus ning oma oskuste kasutamine sissetuleku suurendamiseks on võimalus – ehk on olemas hobi, millega lisatulu teenida või on aeg küps hoopis oma äriga alustamiseks ja niimoodi tulude suurendamiseks.
Kuigi laenamises ei ole iseenesest midagi halba, tuleks laenurahasse suhtuda siiski ettevaatusega ja olla teadlik oma tegelike võimaluste suurusest. Laenu tagasimaksed ei tohiks kindlasti ületada 30% sissetulekust. Kes jaksab laenusid maksta, suudaks ka säästa ning võib tegelikult suuremad ostud teha iseenda raha eest ja väiksemate kuludega. Unustada ei tohiks sedagi, et sõbralt või lähedaselt võetud laen on samuti kohustus, mille tagasimaksmisega ei maksa lõputult viivitada.
Abistavad nõuanded rahaasjade paremaks korraldamiseks:
Allikas:
|
||
|
|
|